Our product range includes a wide range of polyester acoustical panels, polyester acoustic panel, polyester fiber pet felt acoustic panel, 9mm fibre polyester accoustic panel, polyester fiber acoustic panel 50mm and polyester fiber acoustic panel.
₹ 250 / sq ft Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Thickness | 50 mm |
| Type | Sound Absorbers |
| Usage/Application | Studio |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 100 / sq ft Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Thickness | 50 mm |
| Type | Sound Absorbers |
| Usage/Application | Studio |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 40 / sq ft Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Thickness | 50 mm |
| Type | Sound Absorbers |
| Usage/Application | Studio |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 55 / sq ft Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Thickness | 50 mm |
| Type | Sound Absorbers |
| Usage/Application | Studio |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 100 / sq ft Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Thickness | 50 mm |
| Type | Sound Absorbers |
| Usage/Application | Studio |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 20 / Square Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Thickness | 50 mm |
| Type | Sound Absorbers |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | Width Up To 1.52 mtr |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| GSM | 100-1200 |
Minimum order quantity: 1000 Square Meter
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Thickness | 50 mm |
| Type | Sound Absorbers |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Panel type | Wall panel |
| Material | Polyester |
| Core material | Polyester fibre |
| Thickness | 50 mm |
| Type | Sound Absorbers |
| Panel size | 600x600 mm |
| Usage/Application | Studio |
| NRC | 1.0 |
| Surface finish | Fabric faced |
| Fire rating | Class A |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
Sudhir Bakliwal (Manager)
Dynamic Nonwovens
G104
Jaipur - 302021, Rajasthan, India