DYNAMIC WOOLTEX.
We are manufacturer and supplier of Non Woven Geotextile and non woven felts and fabric.
We can manufacture non woven Geotextile fabrics upto width of 4.5 mtr with gsm ranging from 50 to 1000 as per customer specification. We have a total manufacturing capacity of 300 tonns/month of non woven Geotextile fabrics and suppling to various cities like Ghaziabad, Delhi, Noida, Bangalore, Meerut, Gurgaon, Sonipat, Panipat, Nagpur, Amrawati, Akola, Maharashtra, Chennai, Kerala, Haryana, Karnal, Punjab, Bhiwandi, Pune, Mumbai , Panchkula, Himachal, Hyderabad, Secunderabad, Faridabad, Kolkata, Varanasi, Kanpur, Lucknow, Shamli, Patiyala, Zirakpur, Jhansi, Ranchi, Coimbatore, Gwalior and many more cities.
₹ 15 / Square Meter Get Latest Price
| Color | White |
| GSM | 50-100 GSM, 150-200 GSM, 250-300 GSM, upto 3000 GSM, 200-250 GSM, 100-150 GSM |
| Width | 4.5 Meters |
| Application | Bags, Clothing, Home Furnishing, Industrial |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Geotextiles, Waterproofing, Landscaping, RE Walls, Roof Gardens, Road Constructions, Pond Liner |
| Material | Polyester |
₹ 32 / Meter Get Latest Price
| Thickness | 8 mm |
| Material | Polyester |
| Hardness | Medium |
| Color | White, Cream, etc. |
| Width | 1.5 m (5 ft) |
| Product Type | Non Woven |
| Brand | Dynamic |
| Length | 25 m |
| Use | Bag, Car, Garment, Home Textile, Interlining Shoes, Industrial |
| Pattern | Plain |
| Form | Roll |
₹ 25 / Kg Get Latest Price
| Material | Polypropylene or Polyester |
| Product Type | Non Woven |
| Color | White |
| Pattern | Plain |
| Brand | Dynamic |
| Use | Air filter, Hepa Filter, Pre Filter, HVAC |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 13 / Square Meter Get Latest Price
| Brand | Dynamic |
| Usage/Application | Garments, Automotives, Filters, Geotextiles, Carpets, Home Furnishings |
| Color | Black & White |
| Type | Non Woven |
| Pattern | Plain |
| GSM | 50 to 3000 GSM |
Minimum order quantity: 1000 Square Meter
₹ 30 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100 TO 1000 |
| Material | Polyester |
| Thickness | UP TO 5 MM |
| Pattern | Plain |
| Use Application | Insulation |
| Type of Bonding | Mechanical |
| Form | Roll |
| Property | Fire Retardant |
| Product Type | Non woven |
| Color | White |
| Brand | DYNAMIC |
| Width | up to 4.5 mtr |
| Usage/Application | USE FOR DECORATION |
| Fabric Width | 60 in |
| Length | 100 MTR |
| Dimension | 1.52 MTR X 100 MTR |
| Packaging Type | roll |
Minimum order quantity: 500 Kg
| We are offering Decorative Felts to our clients. Please cotact us for your bulk requirement. |
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Color | White |
| Width | Up To 4.5 mtr |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | Up To 5 MM |
| GSM | 100-600 |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Color | White |
| Width | Up To 4.5 mtr |
| Material | Polyester |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| GSM | 100-600 |
| Thickness | Up To 5 MM |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Color | Gray |
| Width | Up To 2.25 mtr |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Color | White |
| Width | Up To 2.25 mtr |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| GSM | 100-1000 |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Color | Gray |
| Width | Up To 2.25 mtr |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| GSM | 100-600 |
| Thickness | Up To 5 MM |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 22 / Kg Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Type of Bonding | Mechanical |
| GSM | 50-600 |
| Brand | DYNAMIC |
| Packaging Size | ROLL |
| Length | 100 MTR |
| Width | UP TO 4.5 MTR |
| Product Code | DW |
| Thickness | 0.5 TO 5 MM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
| we are making many types of non woven felt in polyester and PP based material and our GSM range started is 100 GSM to 600 GSM in white and other colour. |
₹ 26 / Square Meter Get Latest Price
| GSM | 100-600 |
| Thickness | Up To 5 MM |
| Material | Polyester |
| Use Application | Geotextile |
| Property | High Strength |
| Form | Roll |
| Color | White |
| Usage/Application | Construction |
| Type of Bonding | Mechanical |
| Brand | Dynamic |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | Up To 4.5 mtr |
Minimum order quantity: 1000 Square Meter
₹ 30 / Kg Get Latest Price
| Color | Cream, white, etc |
| Material | Polyester |
| Brand | Dynamic |
| Pattern | Plain |
| Thickness | 1mm- 6mm |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 13 / Square Meter Get Latest Price
| Product Type | Non Woven |
| Color | White |
| Pattern | Plain |
| Brand | Dynamic |
| Usage/Application | Garments, Automotives, Filters, Geotextiles, Carpets, Home Furnishings |
| Material | Polyester |
| Thickness | 2-5 mm to 15 mm |
Minimum order quantity: 1000 Square Meter
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| GSM | 150-200 |
| Material | Polyester |
| Thickness | 0.5 mm to 2 mm |
| Shape | no |
| Pattern | Plain |
| Width | 40 - 50- 80 -90 -100 mm |
| Color | White |
| Brand | DYNAMIC |
| Product Type | non woven |
| Usage/Application | construction |
| Length | 70 mtr |
| Packaging Type | Packet |
| Design/Pattern | Plain |
| Weight | 150-200 gsm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 25 / Square Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Color | White |
| Pattern | Plain |
| Width | UP TO 4.5 MTR |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Square Meter
Dear Sir,
With Immense pleasure, we would like to introduce ourselves as the giants in the Non-Woven Geotextile manufacturing industrial entity for past two decades. We have established ourselves as a leading brand over the years in non-woven segment owning to stringent adherence towards Core Competence and TQM.
We can manufacture non woven Geotextile fabrics upto width of 4.5 mtr with gsm ranging from 50 to 1000 as per customer specification. We have a total manufacturing capacity of 500 tonns/month of non woven Geotextile fabrics.
₹ 40 / Square Meter Get Latest Price
| Grade | Hollow |
| Usage/Application | Mattress |
| Fiber Type | Polyester fiber |
| Pattern | Siliconized |
| Packaging Type | Roll |
| Fiber Length | 100 MTR |
| Color | White |
| Width | UP TO 4.5 MTR |
| Country of Origin | Made in India |
| GSM | 50-600 |
| Brand | DYNAMIC |
| Thichness | 0.5 TO 5 MM |
| Product Code | DW |
Minimum order quantity: 500 Square Meter
₹ 30 / Square Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Fabric GSM | 100 gsm |
| Fabric Width | 1500 mm |
| Fabric Type | Non Woven |
| Surface Finish | Plain |
| Color | white |
| Design/Pattern | PLAIN |
| Width | UP TO 4.5 MTR |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Do You Fulfill Sample Orders | NO |
| Fabric | NON WOVEN |
| Roll Length | 100-150 MTR |
| Application | Automotive, Mattress, Home Furnishing, Furniture, Construction, Insulation, Acoustic, Filtration, Geotextile, Footwear |
| Wash Care | NO |
| Product Code | DN |
| MOQ | 10 rolls |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| GSM | 100-600 |
| Filter Type | Air Filter |
| Material | Polyester |
| Micron Rating | 10 micron |
| Temperature Range | Up to 200 C |
| Use Application | Power Plant, Automotive, Industrial |
| Thickness | Up To 5 MM |
| Usage/Application | Construction |
| Type of Bonding | Mechanical |
| Brand | Dynamic |
| Fabric Construction | Needle Punch |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | Up To 4.5 mtr |
Minimum order quantity: 1000 Kg
Sudhir Bakliwal (Manager)
Dynamic Nonwovens
G104
Jaipur - 302021, Rajasthan, India