Leading Manufacturer of acoustic insulation material, sound insulation boards, panel insulation material and panel insulation material in india from Jaipur.
₹ 190 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 25 mm |
| Brand | Hiloft Polywool |
| Usage/Application | Noise Barriers |
| Packaging Type | Roll |
| Compressive Strength | 50 Kpa |
| Color | WHITE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Square Meter
With Immense pleasure, we would like to introduce ourselves as the giants in the non woven manufacturing industrial entity for past two decades. We have established ourselves as a leading brand over the years in non-woven segment owning to stringent adherence towards Core Competence and TQM.
We can manufacture non woven Polyester Wadding upto width of 2.5 mtr with gsm ranging from 70 to 1000 as per customer specification. We have a total manufacturing capacity of 300 tonns/month of Thermo Bonded Wadding / PolyFill .
₹ 22 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 10-50 mm |
| Brand | Dynamic |
| Length | 15 mtr |
| Material | polyester |
| Usage/Application | Commercial |
| Color | White |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.1 MM TO 5 MM |
| Size | roll form |
| Country of Origin | Made in India |
| GSM | 50-500 |
| Width | Up to 4.5 mtr |
| roll | 100 mtr x width |
| length | 100-150 mtr |
Minimum order quantity: 1000 Kg
With Immense pleasure, we would like to introduce ourselves as the giants in the non woven manufacturing industrial entity for past two decades. We have established ourselves as a leading brand over the years in non-woven segment owning to stringent adherence towards Core Competence and TQM.
We can manufacture non woven Polyester Wadding upto width of 2.5 mtr with gsm ranging from 70 to 1000 as per customer specification. We have a total manufacturing capacity of 300 tonns/month of Thermo Bonded Wadding / PolyFill .
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 10-50 mm |
| Size | ROll form |
| Brand | Dynamic |
| Country of Origin | Made in India |
| GSM | 100-1200 |
| lenght | 10-100 mtr |
| width | up to 90'' |
| packing | roll form |
Minimum order quantity: 1000 Kg
With Immense pleasure, we would like to introduce ourselves as the giants in the non woven manufacturing industrial entity for past two decades. We have established ourselves as a leading brand over the years in non-woven segment owning to stringent adherence towards Core Competence and TQM.
We can manufacture non woven Polyester Wadding upto width of 2.5 mtr with gsm ranging from 70 to 1000 as per customer specification. We have a total manufacturing capacity of 300 tonns/month of Thermo Bonded Wadding / PolyFill .
Sudhir Bakliwal (Manager)
Dynamic Nonwovens
G104
Jaipur - 302021, Rajasthan, India