Manufacturer of a wide range of products which include polyester/pp nonwoven geotextile fabrics for agriculture production, shrink resistant filtration fabric, non woven filter fabric for face mask, non woven air filter fabrics, polyester non woven filter fabric and non woven fabric filter.
₹ 17 / Square Meter Get Latest Price
| Geotextile type | Non woven |
| Length | 100 m |
| Fabric Type | Non Woven |
| GSM | 100 TO 1000 |
| Roll width | 5 m |
| Thickness | UP TO 4.5 MM |
| Packaging | ROLL |
| State of Art Plant | JAIPUR |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Square Meter
| We are offering Nonwoven Needle Punch Polyester/PP NonWoven Geotextile Fabrics for Agriculture Production Fabric to our clients. Please cotact us for your bulk requirement. |
₹ 30 / Kg Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Thickness | UP TO 5 MM |
| GSM | 100-1000 |
| Usage/Application | Construction |
| Type of Bonding | Thermal |
| Brand | DYNAMIC |
| Country of Origin | Made in India |
| WIDTH | UP TO 4.5 MM |
| LENGTH | 100-150 MTR |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Thickness | Up To 5 MM |
| GSM | 100-600 |
| Usage/Application | Construction |
| Type of Bonding | Mechanical |
| Brand | Dynamic |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | Up To 4.5 mtr |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Thickness | Up To 5 MM |
| GSM | 100-600 |
| Usage/Application | Construction |
| Type of Bonding | Mechanical |
| Brand | Dynamic |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | Up To 4.5 mtr |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 26 / Square Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Thickness | Up To 5 MM |
| GSM | 100-600 |
| Usage/Application | Construction |
| Brand | Dynamic |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | Up To 4.5 mtr |
Minimum order quantity: 1000 Square Meter
₹ 25 / Square Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Thickness | Up To 5 MM |
| GSM | 100-500 |
| Usage/Application | Construction |
| Brand | Dynamic |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | Up To 4.5 mtr |
Minimum order quantity: 1000 Square Meter
₹ 25 / Meter Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.1 Micron |
| Cloth Size | 1000 mm |
| Cloth Thickness | 0.5 mm |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| we are making non woven PET & PP Polyester Water Filter Fabric is started is 100 to 500 gsm and many width for useing in filter |
₹ 20 / Square Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Color | White |
| Width | UP TO 4.5 MTR |
| Brand | DYNAMIC |
| Packaging Type | ROLL |
| Length | 100 MTR |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Square Meter
| we are making non woven PET & PP Shrink Resistant Filtration Fabric is started is 100 to 500 gsm and many width for useing in filter |
₹ 30 / Kg Get Latest Price
| Material | Polyethylene |
| Usage/Application | Automobile |
| Type of Bonding | Mechanical |
| Features | Recylable |
| Country of Origin | Made in India |
| we are making non woven PET & PP Non Woven Filter Bag Fabric is started is 100 to 500 gsm and many width for useing in filter |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Usage/Application | Construction |
| Type of Bonding | Mechanical |
| GSM | 100-500 |
| Brand | Dynamic |
| Packaging Size | in roll |
| Length | up to 150 mtr |
| Color | White |
| Width | 150 mm to 260 mm |
| Pattern | Plain |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Thickness | 0.5 mm to 2 mm |
| Fabric | Polyester |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Brand | Dynamic |
| GSM | 100-500 |
| Material | Polyester |
| Usage/Application | Construction, Automobile |
| Type of Bonding | Thermal |
| Features | Recylable |
| Color | White |
| Length | up to 150 mtr |
| Pattern | Plain |
| Weight | up to 4.5 mtr |
| Thickness | 0.5 mm to 5 mm |
| Fabric | Polyester |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 25 / Square Meter Get Latest Price
| Color | White |
| Material | Fabric |
| Width | 500-1000 sq mtr |
| Country of Origin | Made in India |
| we are making non woven PET & PP Fine Filter Media Fabrics fabric is started is 100 to 500 gsm and many width for useing in filter |
Sudhir Bakliwal (Manager)
Dynamic Nonwovens
G104
Jaipur - 302021, Rajasthan, India