Our product range includes a wide range of non woven pp filter fabric, needle punch bamboo wadding felt/sheet, plain non woven felt, non woven filtration media and non woven felt strip.
₹ 25 / Square Meter Get Latest Price
| Material | Polypropylene(PP) |
| width | 60 inches |
| Usage/Application | Construction, Automobile |
| Type of Bonding | Mechanical |
| GSM | 100-500 |
| Brand | Dynamic |
| Packaging Size | in roll |
| Color | White |
| Length | 150 mtr |
| Pattern | Plain |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Weight | up to 4.5 mtr |
| Thickness | 0.5 mm to 5 mm |
| Fabric | Non Woven PP |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Square Meter
₹ 18 / Square Meter Get Latest Price
| Material | Non Woven |
| Color | White |
| Pattern | Plain |
| Width | UP TO 4.5 MTR |
| Packaging Type | ROLL |
| Thickness | UP TO 4.5 MM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Square Meter
| We are offering Nonwoven Needle Punch Geotextile Fabric to our clients. Please cotact us for your bulk requirement. |
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Brand | Dynamic |
| GSM | 100-500 |
| Material | Polyester |
| Usage/Application | Construction |
| Features | Recylable |
| Packaging Size | in roll |
| Color | White |
| Length | up to 150 mtr |
| Width | up to 4.5 mtr |
| Pattern | Plain |
| Product Code | dw |
| Thickness | 0.5 mm to 5 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Kg
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| GSM | 100-1000 gsm |
| Filtration Rating | 5 µm |
| Width | UP TO 4.5 MTR |
| Roll Length | 50 m |
| Bonding Type | Needle Punched |
| Application | Filtration |
| Color | White |
| Brand | DYNAMIC |
| Pattern | PLAIN |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10000 Square Meter
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Brand | Dynamic |
| GSM | 170-200 |
| Material | Polyester |
| Usage/Application | Construction |
| Color | White |
| Length | 70 mtr |
| Packaging Type | Packet |
Sudhir Bakliwal (Manager)
Dynamic Nonwovens
G104
Jaipur - 302021, Rajasthan, India